رعایت الزامات تولید بهینه طی سه دهه اخیر در سراسر دنیا جای خود را باز کرد. حدود 2 دهه است که صادرات دارو منوط به رعایت الزامات و مقررات جی.ام.پی از سوی تولید کننده می باشد. از آن جا که رعایت اصول بهینه تولید سبب جلوگیری از انباشت سرمایه, تقلیل ضایعات, کاهش یا حذف بیکاری تجهیزات, تامین مواد اولیه و  ماشین آلات و قطعات مورد نیاز در موقع مناسب می گردد, طی دهه اخیر در کشور  توجه به اهمیت جی.ام.پی بیشتر شده است. نکته مهم آن است که دادن اعتماد و امنیت روانی به مشتریان گرامی تا جائی که طرف خریدار از نظارت عالیه و کارشناسی جمع‌آوری محصول حتی پس از توزیع و حین مصرف آن در بازار مصرف, اطمینان حاصل می کند.

طی دهه اخیر استقرار جی.ام.پی به عنوان هدفی غیر قابل اجرا در برخی از موسسات تولیدی داروئی (از جمله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی) پذیرفته شد.

مخفف جی ام پی چیست

Good Manufactory Processes به معنای روش های خوب تولید می باشد.

به عبارتی GMP مخفف کلمات رعایت الزامات و اصول بهینه تولید (جی.ام.پی), سبب تعیین برنامه زمانبندی و توالی عملیات در مسائل برنامه ریزی تولید می شود

تعریف جی ام پی

به طور خلاصه مجوز واردات مواد غذایی و دارویی می باشد .

سه نکته مهم درباره اخذ مجوز جی ام پی :

    واردات مواد غذایی و دارویی به هر شکلی نیاز به اخذ مجوز جی ام پی دارد چه بصورت ساخته شده و چه بصورت مواد اولیه باشد.
    مجوز جی ام پی از سازمان غذا و دارو کسب میشود که این سازمان زیر نظر مستقیم وزارت بهداشت کشور می باشد.
    شرکت های بازرگانی باید برای واردات مواد غذایی و دارویی برای شرکت تولید کننده خارجی مجوز جی ام پی را کسب کنند تا بتوانند تجارت کنند.