یکی از ارزشمند ترین مخلوقات خداوندی که بنا به وحی او در خدمت انسان قرار گرفته، زنبور عسل است.حشره ای کوچک با بهره های بزرگ، برای کشف این خادم الهی تا کنون محققین و متخصصین با سالها علم و تجربه به بخشی از سودمندی های وی پی برده اند و هنوز جای کاوش های بیشتر وجود دارد؛زمانی همه طالب نوش این حشره عجیب و مفید بودند ولی امروز برای نیش آن هم خریدارانی وجود دارد،زیرا همانطور که نوش آن شفا است، نیش آن هم به تشخیص دانش امروزی دواست؛زندگی و بقای هر موجود با مرگ موجود یا موجودات دیگری همراه است،تنها موجودی که تغذیه اش نه تنها کوچکترین آسیبی به هیچ موجودی وارد نمی کند،بلکه حیات جدیدی به هزاران موجود می بخشد.

به طور کلی راه و روش زندگی زنبورعسل از همه موجودات عالم متمایز است و به یقین زنبور عسل یکی از معجزات و معماهای خلقت است؛نقش عظیم زنبور عسل در حفظ فلور گیاهی جنگل ها و مراتع و محیط زیست و همچنین افزایش محصولات کشاورزی می باشد؛ زنبور عسل علاوه بر گرده افشانی گیاهان که در حقیقت از این راه بیشترین استفاده را به انسان می رساند،به واسطه تولید محصولاتی مثل: عسل، موم، ژل رویال، و زهر در صنعت زنبور داری و بسیاری از صنایع دیگر مثل صنایع دارو سازی، آرایشی، شمع سازی، نساجی، کاغذ سازی، چرم سازی، و غیره نقش دارد و با اشتغال زایی در بخش های مربوط به تولید ابزار آلات زنبور داری، کارگاه های کندو سازی، کارخانه های بسته بندی عسل و کارگاه های آج موم نقش خود را در اقتصاد کشور ایفا می کند.

• تاریخچه زنبورداری در دنیا :
بشر تغییری در زندگی زنبورعسل نداده است، زنبورعسل همان است که هزاران سال قبل بوده ولی بشر در مورد بیولوژی و طرز نگهداری زنبور عسل در کندوی ساخت خود اطلاعات و تجربیات زیادی کسب کرده است.
به طور دقیق آشکار نیست که از چه زمانی زنبورعسل از سایر زنبورها جدا شده و به جمع آوری شهد و گرده گل های روی آورده است، طبق نظر دانشمندان قدمت این حشره از 60 تا150 میلیون سال قبل تخمین زده می شود.
از نقوشی که روی سنگ حکاکی شده واقع در غاری از دوران حجر در کوه های شرقی اسپانیا به دست آمده است،چنین استنباط می شود که بشر 16-8 هزارسال پیش از میلاد زنبورعسل را می شناخته و از عسل و موم آن استفاده می کرده است.
اولین اثری که از زنبورعسل به دست آمد، فسیلی است متعلق به چهل میلیون سال قبل که در آن زنبورعسل در داخل صمغ درخت محبوس شده، این فسیل در موزه زنبورعسل در شهر وایماردر آلمان غربی نگهداری می شود.
در ادیان الهی نیز از عسل به نیکی یاد شده است و در قرآن کریم نیز سوره ای به نام سوره نحل (زنبورعسل) نام گذاری شده است و از عسل به عنوان غذای شفابخش نام برده شده است.

• تاریخچه زنبور داری در ایران :
زنبور داری در ایران سابقه قدیمی دارد، در دوره هخامنشیان نگهداری زنبور عسل در ایران رواج داشته است و از عسل به عنوان یک ماده شیرین غذایی و دارویی استفاده می کردند. پیدا شدن دشت همفرغی در لرستان منقش (دارای نقش ونگار) به شکل زنبور عسل و متعلق به 800 سال قبل از میلاد معرف قدمت آشنایی ایرانیان با این حشره مفید است؛ با پیشرفت پرورش زنبور عسل در اروپا و آمریکا و با ورود کندوهای مدرن و ملکه های هیبرید به کشور(1335 به بعد) علاقه مندانی در نقاط عسلخیز کشور به ایجاد واحد های بزرگ صنعتی توجه کردند.نگهداری زنبور عسل در اکثر مناطق خوش آب و هوا و مستعد کشور زیاد بوده و هست.
عسل و فواید آن بر سلامت انسان :
امروزه عسل کانون توجه بسیاری از تحقیقات علمی جوامع پزشکی قرارگرفته است. از جمله فواید ثبت آن می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
- عسل برای خون شما مفید است.
- عسل از خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی کنندگی برخوردار است.
- عسل به هضم غذا کمک می کند.
- عسل با عفونت های پوست سر و انواع عفونت های جلدی مبارزه می کند.
- عسل به خواب عمیق و صحیح در کودکان کمک می کند.
- عسل در درمان آب مروارید (کاتاراکت) مفید است.
- عسل دوست کبد و پادزهر است.
- عسل گرفتگی مویرگ ها را باز می کند و برای عروق بسیار مفید است.
- عسل سنگ های کلیه و مثانه را از بین می برد.
- و...

• شرکت های پرورش زنبور عسل :
شرکت های پرورش زنبور عسل به شرکت هایی گفته می شود که در زمینه زنبورعسل مشغول به فعالیت هستند ودر موضوع فعالیت آنها (بند 2اساسنامه) مواردی از قبیل: پرورش، نگهداری، تکثیر زنبور عسل و تولید عسل قید شده باشد.
ثبت این شرکت ها با موضوع پرورش زنبورعسل نیازی به اخذ مجوز از مراجع ذیربط ندارد و برای عموم آزاد است.

• ثبت شرکت پرورش زنبورعسل :
برای ثبت شرکت پرورش زنبور عسل، می توان همانند سایر شرکت ها در قالب های سهامی خاص و یا با مسئولیت محدود اقدام نمود.

• شرایط  ومدارک لازم جهت  ثبت شرکت پرورش زنبور عسل سهامی خاص به قرار ذیل است :
شرایط لازم :
- وجود3 نفر عضو به همراه 2 نفر بازرس (بازرسین نباید از اعضا باشند.)
- پرداخت 35 درصد از سرمایه به صورت نقدی
- حداقل سرمایه لازم یک میلیون ریال

• مدارک مورد نیاز:
- فتوکپی  کارت ملی اعضاء
- تصویر شناسنامه اعضاء
- اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری تهیه شده از مراکز پلیس+10
- اقرارنامه امضاء شده
- اخذ مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع
- تنظیم وکالتنامه به نام وکیل در صورتی که امور توسط وکیل انجام گیرد.

• شرایط ثبت شرکت پرورش زنبور عسل با مسئولیت محدود:
- حداقل سرمایه 100.000هزار تومان
- تعهد یا پرداخت سرمایه به صورت نقدی
- وجود 2 نفر عضو

• مدارک لازم برای ثبت شرکت پرورش زنبور عسل با مسئولیت محدود:
- تصویر شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضا
- اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
- صدور مجوز در صورت نیاز به مجوز
- امضاء اقرار نامه